Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?

İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Sipahioğlu, gebelik döneminin bir kadının belki de en hızlı kilo aldığı dönem olduğuna işaret ederek beslenmede nelere dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Sipahioğlu, bu dönem içinde artan hormon seviyeleri ve bebeğin gelişimini destekleme ihtiyacıyla anne adaylarnın sık sık acıkmasının gayet doğal bir durum olduğunu belirterek “Bu korkulacak bir durum değil. Fakat ben hamileyim canımın istediği her şeyi yiyebilirim derseniz ideal kilo alımının çok fazla üzerine çıkabilirsiniz” uyarısı yaptı.

PEKİ, GEBELİK DÖNEMİNDE KAÇ KİLO ALMAK NORMAL?

Gebelikte kaç kilo almanın normal olabileceği konusunda da Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Sipahioğlu, şunları söyledi: “Burada asıl önemli olan husus anne adayının gebelik öncesinde normal kilosunda olmasıdır. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde annenin ağırlık kazanımının izlenmesi oldukça kıymetlidir. Gebelik döneminde annenin kaç kilo almasının normal karşılanabileceği tamamen anne adayının metabolizmasına ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Genel olarak Anne adayları ilk üç ayda her ay 0,5-1 kg sonraki aylarda ise ayda ortalama 1,5-2 kg ağırlık kazanmalıdır. Gebelik süresince annenin toplam ağırlık artışı ortalama 10-12 kg olmalıdır. Bu nokta genellikle son 3 ay içinde anne adayının hareket kabiliyeti kısıtlandığından ve bebek daha hızlı bir gelişim sürecine girdiğinden beklenenin üzerinde kilo alınabilir. Ancak anne adaylarının toplam kilo alımı 15’in üzerinde olmamalıdır. Aksi halde daha fazlası anne adayı, bebek sağlığı ve doğum açısından sıkıntılı olabilir.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Sipahioğlu, Gebelikte genel sağlıklı beslenme kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizerek “Hatta gebelik beslenmesiyle ilgili bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzman desteği ile oluşturulmuş beslenme planınıza uyar ve düzenli fiziksel aktivite ile kendinizi desteklerseniz bebeğinize sağlıkla kavuşmanızın önünde hiçbir engel kalmaz. Annelik yolculuğunuzun mutlu ve keyifli geçmesini dilerim” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER