‘OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA YATAK KAPASİTESİ 120 ULAŞIYOR’

Hatay’ın Arsuz ilçe halkı tarafından özlemle beklenen, 50 yatak kapasiteli planlanıp 75’e yatak kapasitesiyle inşa edilen ve açılış için gün sayan Devlet Hastanesinde yatak kapasitesinin daha da arttırılabileceğine dikkat çekildi.

 ‘OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA YATAK KAPASİTESİ 120 ULAŞIYOR’

Toplam kapalı alanı 12 bin 349 metrekare, arsa alanı ise 20 bin 120 metrekare olarak konuşlanan Yüklenici firma Birtam İnşaat Taahhüt Tic. A.Ş.’nin kısa sürede tamamladığı devasa hastane projesinde sona gelindi. Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, AK Parti Arsuz İlçe Başkanı Bünyamin Nal ile beraberindekiler Yüzde 99’u tamamlanan ve ekim ayında açılması planlanan hastanenin fiziki alanlarını gezdi.

Elektrik mühendisi Ethem Bıkmaz ve İnşaat Mühendisi Cem Selim Pehlivan’ın bilgiler verdiği Milletvekili Abdulkadir Özel, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat’ın gururla incelediği hastanede, her hastalığın tedavisine ilişkin tüm üniteleri barındırdığı belirtildi.

Acil durumlarda, pandemi ve olağanüstü dönemlerde 120 ve üzeri yatak kapasitesine ulaşan hastanede konforun öne çıktığı vurgulandı.

Milletvekili Abdulkadir Özel, tek bir vatandaşın dahi yollarda hayatını kaybetmesine izin vermeden, uzun yıllardır eksikliği büyük oranda hissedilen ve halktan gelen ısrarlı talebe cevap vermek adına hastaneyi Arsuz’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Hastanenin çok güzel bir şifahane olduğunu ifade eden Milletvekili Özel, “Allah muhtaç etmesin. Hastane yatırımlarımız sürüyor. Dörtyol’daki hastanemiz bitti. Samandağ, Belen, Hassa’daki hastanelerimiz bitmek üzere. İskenderun’da 1200 yataklı, deprem izolatörü olan bir bölge hastanesi kuruyoruz. Hastane ihalesi 11 gün gecikti diye eylem yapanlar, gelip şimdi görsünler. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Çok şükür, Allah’ın izniyle Ekim ayının sonuna doğru açmayı planlıyoruz. Ama hastanemizin etrafındaki fiziki koşullar yetersiz, Allah korusun, ambulans acil bir hastayı buraya taşırken, bu mevcut yoldan geçemez. Acil durumlarda zaman çok önemli, Hatay Büyükşehir Belediyesi üzerine düşen görevi yapsın, bu yolu genişletip, rehabilite etsin. Ayrıca, HATSU da hastanenin kanal bağlantılarını bir an önce yapmalı. Hastaneyi açıyorsak, tüm fiziki yönleriyle çözüme kavuşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

 ‘OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA YATAK KAPASİTESİ 120 ULAŞIYOR’

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hampolat, Devlet tüm unsurlarıyla milletinin hizmetinde olduğuna vurgu yaparak “Uzun yıllardır eksikliği hissedilen Arsuz Devlet Hastanesi, ihtiyaçların çok ötesinde bir sağlık tesisi olarak milletimizin hizmetinde olacak. Arsuz 50 yataklı Devlet Hastanesi kapasitesi 50 iken projelendirme aşamasıyla birlikte 75 yatak kapasiteli haline geldi. Acil durumlarda, pandemi ve olağanüstü dönemlerde 120 ve üzeri yatak kapasitesine ulaşıyoruz. Hastanemizde hemodiyaliz ünitesi, hepatit B ve C bölümü, diş ünitesi, diyabet ve diyetisyen bölümü, 3 ameliyathane, 2 yoğun bakım ünitesi, SDL(sancı, doğum, lohusa) odaları, çocuk müşahede, kadın erkek müşahede odaları, resisutasyon, tüm bölümlerin olacağı poliklinikler, kadın polikliniği, çocuk polikliniği, gastroenteroloji bölümü, endoskopi ünitesi ve hasta yatak odalarımız mevcuttur” şeklinde konuştu.

Hastanenin minimum 200 araç kapasiteli otopark alanına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Hempolat “150 kişilik personel yemekhanesi, görüntüleme merkezi, bilgisayarlı tomografi, röntgen, mamografi, densitometri, ultrason, idare bölümler, toplantı odaları, mekanik ve elektrik daireleri ve bir çok bölümler yer alıyor. Arsuz Devlet Hastanesi’nin ilçeye kazandırılması için büyük emekleri bulunan Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’e teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER