Yaz mevsiminin gelmesi Koronavirüs’ün yayılmasını yavaşlatır mı? Sorular cevap buldu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının koronavirüsün bulaşma hızını azalttığını belirtti.

Yaz mevsiminin gelmesi Koronavirüs’ün yayılmasını yavaşlatır mı? Sorular cevap buldu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 25 derece üzerindeki hava sıcaklığı koronavirüsün bulaşma hızını azalttığını belirten Ateş Kara, "Bir derece yükselme bulaşmada %3.1 azalma sağlıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dünya genelinde 475 binden fazla insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili yapılan yeni bir araştırmanın sonucunu sosyal medya hesabından paylaştı. Prof. Gorabet Dr. Ateş Kara, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 25 derece üzerindeki hava sıcaklığı koronavirüsün bulaşma hızını azalttığını belirtti.

“BİR DERECE YÜKSELME BULAŞMADA YÜZDE 3.1 AZALMA SAĞLIYOR”

Prof. Dr. Ateş Kara, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda: “Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşmada %3.1 azalma sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER