SAHİ

Vazgeçme diyor hayat..

Üzülme hiç hepsi geçiyor.

Kıymetli okurlarım her yazımda olduğu gibi sahici ve samimiyetle yazdığım mısralarıma hoş geldiniz.

Hayata dair paylaşmak istediğim aktarımım sizlere bu yazımda;  “OTİZMDE TEPKİSEL DURUMLAR” hakkında olacak. Elbette biraz da iç motivasyonumuzu güçlendirecek “sahi cümlelerim.”

TEPKİ: Geri tepen güç.

TEPKİSEL: Bireyin bir şeyi yapma ya da seçme özgürlüğünün tehdit edildiğini ya da kısıtlandığını hissetmesi hatta bunu düşünmesi durumun da, kendi özgürlüğünü tekrar ortaya çıkaracak şekilde, tehdit altındaki şeyi yapma eğilimidir.

Otizm: 0-3 yaş aralığında nöro-gelişimsel bir farklılık durumudur. İletişim küskünlüğü de diyebiliriz.

Otizmli çocukların tepkisel davranışları olumlu ve olumsuz şeklinde ikiye ayrılır.

Olumlu davranış durumları otizmli çocuğun doğru eğitimsel yaklaşımla kazanılır.  Kimi zaman otizmli çocuğa gerek ailesi gerekse terapisti/eğitimcisi tarafından verilen  eğitim uygulamaları sonucu tepkiler gelişir. Çözümcül yaklaşım olarak, doğru özel eğitim uygulamaları ve ilgili hekimce önerilen tedavi metotlarının dönütü otizmli çocukta ilk etapta olumsuz tepkime ile kendini gösterir. Kararlılıkla sürdürülen bilimsel yöntemler sonucunda otizmli çocuğa “uygulamalı davranış analizi“ (ABA) uygulamaları ile mutlak surette olumsuz davranış olumluya dönüşür. Böylece tepkisel davranışlar çocukta iletişim yönlü gelişir.

Otizmli çocukta etkili iletişim  gelişerek multi-disipliner yaklaşımlara dayanan bilimsel uygulamalar çocuğun kişisel gelişiminde yerini alır. Aslında her birimiz içinde bu durum sahi değil midir?  Gündelik yaşamımızda hayatımızda bir çok zor dururumla karşılaşırız. Bu zor durumlarla baş etmek için fizyolojimizde ve psikolojimizde Yüce Yaradan bize birçok süreçleme sistemleri bahşetmiştir. Bizler böylece zorlukları süreçleme evrelerimizle yenerek yaşamımızı sürdürebiliriz. Oysaki otizmli bireyler bu süreçleme evreleri kendiliğinden oluşamaz. Bu sebeple tepkisel durumlar gündelik yaşantılarında sık sık belirtiler gösterir. Sonuç olarak;   doğru eğitimle verilen davranış modelleri otizmli çocuğa uygulandığında göreceksiniz ki  otizmle ilişkili tepkiler,  ilgili profesyonellerce  datalara döküldüğünde istatistiki bulgular şeklinde  çocuğun gelişim basamaklarında ne kadar da ilerlemiş olduğunu kanıtlamış olacaktır.

Otizmde Tepkisel Davranışların Önemli Bir Kısmı;

  1. Öfke nöbeti
  2. Ağlama krizleri
  3. Çığlık atma
  4. Tekrarlayan davranışlar (stereotipi) dır.

Evet,  kıymetli okurlarım  bizler günlük hayatta kimin hangi olay ve olguyla baş ettiğini bilemeyiz. Hele ki birbirimizin umudunu  ve ettiğimiz duayı da bilemeyiz. Bu sebeple hoşgörü ve nezaketi hayatımızda eksik etmeyelim diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

Bir gün zamanın duracağını bilerek, niyetinde temize adanmış olana SELAM OLSUN.

-

Mehtap AKGÜL

BOSDER BAŞKANI

YORUM EKLE
YORUM EKLE