MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı'dan Hatay'ın Anavatan'a Katılışının 81.Yıl dönümü Açıklaması

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı'dan Hatay'ın Anavatan'a Katılışının 81.Yıl dönümü Açıklaması

Medeniyetlerin buluştuğu Hatay , tarih boyunca önemli bir coğrafyaya ev sahipliği yapmıştır . 1.Dünya Savaşı sonrasında üzerinde yaşadığımız bu kıymetli vatan parçası, işgal kuvvetlerinin ticari ve askeri çıkarları nedeniyle Anadolu'dan ve Türk Milletinden koparılmak istenmiştir.

Hatay'ın mücadelesi cephede ve diplomaside uzun yıllar devam etmiştir. Sevr Anlaşmasını  yırtıp atarak Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile onun İskenderun-Antakya Sancağındaki yansıması olan Tayfur Sökmen beye çok şey borçluyuz.

19 Aralık 1918'de Dörtyol'da başlayan direniş dalga dalga yayılmak suretiyle büyümüş, Hatay üzerinde hesap yapan emperyalist devletlerin doyumsuz güçlerine karşı başlatılacak olan mücadelenin fitilini ateşlemişti .

Dörtyol-Hassa hattında başlayan silahlı mücadele ve merhum  Tayfur Sökmen'in müthiş teşkilatlandırma kaabiliyeti  neticesinde İskenderun-Antakya hattını da  '' Hatay Davasında'' birleşmişti.

Hatay sadece işgal kuvvetleri karşısında cephede değil diplomasi hattında da uzun yıllar bir mücadele ortaya koymuştur. Anavatan'a katılışı incelendiğinde can vererek,kan dökerek, bayraklaşarak müdafaa edilen Hatay, elde ettiği  diplomatik zaferle de adeta tarih yazmıştır.

Hatay inançtır...

Azimdir...

Hatay bağımsızlıktır...

Hatay Hoşgörüdür...

Hatay Ayşe Fitnat'tır , Tayfur Sökmen'dir...

Baştan başa Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kıyamete kadar VATAN'dır.

 

Hatay'ın Anavatan'a katılmasının 81.yılında,  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen olmak üzere emeği geçen tüm silah ve dava arkadaşlarını, şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Onların bizlere emanet ettiği vatan toprağını göğsümüzü siper ederek savunacağız. Ve Hatay'ı muasır medeniyetler seviyesine taşımak için durmadan,yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER