Sosyal medya : Adalet mi Cehalet mi ?

Delinin biri kuyuya taş atar...

İyi de bu gidişin sonu nereye kadar, sosyal medya nereye kadar yargı dağıtacak. Dağıttığı yargı kimlerin canını yakacak..?

Araştırmadan okumadan, herkes birileri hakkında hüküm giydiriyor, ferman veriyor.

Bunun adı artık kitlesel cehalet; insanlar sorgulama iradelerini kullanmıyorlar. Bir kişi beş kişi de değil. Kitlesel eyleme dönüşmüş durumda. Delil niteliğindeki resmi belgelere değil de sosyal medyadaki hashtag başlığına inanılıyor.

Toplum gidişatı bu yönde olunca fitne tohumları ekmek çok daha kolay oluyor. Yaşanan olaylar çarpıtılıyor. Yaşanan olaydaki bir bölüm cımbızla çekip alınıyor hadi sürelim sosyal medyaya. Nasıl olsa ne söylense gaza gelip hareket eden bir toplum var(!) Biz ortaya atalım destek gelir hesabı yapanlar durumdan faydalanıyor. Ve bir kesimi harekete geçirmek için provokatif eylemlerde bulunuyor. Kim hedef gösterilmek isteniyorsa taktik aynı. Ya da kim/kimler üzerinden provokasyon yapılmak isteniyorsa aynı. İktidar yanlıları muhalefete, muhalefet yanlıları iktidara; inananlar inanmayanlara, ırkı-mezhebi farklı olanlar birbirlerine... Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı kullanarak haber yapanlar da cabası. Habercilik artık yalan dolandan ibaret. Bu insanların art niyetli oldukları aşikar da peşine düşen kitleye ne demeli ?

Sosyal medya toplum üzerindeki, hatta bürokrasi ve siyasetteki gücünü ortaya koydu. İyiye veya kötüye kullanmak bireylere düşer.

Son olarak;

"Okumayan araştırmayan tefekkür etmeyen bu cephenin gerisinde su bile taşımayacaktır" der bir büyüğümüz.

Okuyan araştıran tefekkür eden cephede olmak dileğiyle...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihan AKYÜREKOĞLU
Cihan AKYÜREKOĞLU - 6 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık başkanım.

Gülnihal hayal Mazlum
Gülnihal hayal Mazlum - 6 ay Önce

Bu tespitin genç bir kızımız tarafından yapılması da takdire şayan. Yüreğinize sağlık.