Özel Harekat Polisi olmak isteyen gençler ne yapmalı?

Özel Harekat Polisi olmak isteyen gençler ne yapmalı? - Dünya Medya Haber Merkezi

Şehit Ali Er'in oğlu ve aynı zamanda Özel Harekattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Eraslan Er video yayımladı ve PÖH olmak isteyen gençlere bazı tavsiyelerde bulundu. Peki kadın erkek adaylar nasıl PÖH olur? PÖH alımı yapılacak mı? İşte detaylar.

PÖH olmak isteyenler ne yapmalı?

Şehit Ali Er'in oğlu ve aynı zamanda Özel Harekattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Eraslan Er bir video yayımladı. Yeni Şafak 'ta yayımlanan videoda Er 'in polis özel harekat olmak isteyen gençlere tavsiyeleri yer aldı. Biz de gençleri bilgilendirmek, polis olmak isteyenlere yardımcı olmak için bu haberimizi kaleme aldık.

SON İLANDA 500 PÖH ALINDI

Polis Akademisi tarafından yapılan son alımda kadın adaylar arasından 500 özel harekat polisi alımı oldu. Adaylar sözlü mülakat sonuçlarını bekliyor. 

SÜLEYMAN SOYLU: AÇIKTAN PÖH ALIMI BİTTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu EGM bünyesine polis özel harekat alımı için yaptığı son açıklamada, 500 kadının son olduğunu , ciddi bir ihtiyaç olmaması durumunda açıktan özel harekat polisi alımı yapmayacaklarını söyledi. 

Bundan sonraki özel harekat polisi alımları meslek içinden olacak.

PMYO

Gençler, PMYO polis alımına başvuru yapabilir ve polis olduktan sonra özel harekat polisi olabilir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 'nun yaptığı son açıklamalarda yeni polis alımına dair detaylar da yer aldı. Geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında konuşan Bakan Soylu , 27. dönem POMEM 'de yaş şartı ve alım tarihi hakkında bilgi verdi.

YAŞ DÜZENLEMESİ BEKLEYENLERE KÖTÜ HABER

Bakan Soylu yaptığı açıklamada POMEM polis alımı için yaş düzenlemesi olmayacağını söyledi. Buna göre 27. dönem POMEM alımında yaş şartı şu şekilde olacak:

"18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (1 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak), "

KPSS ŞARTI DA DEĞİŞMEYECEK

Son düzenlemenin ardından POMEM alımında KPSS şartı sabitlendi. 27. dönem POMEM Youwin polis alımında da KPSS şartı aşağıdaki gibi olacak:

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak,  (Lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60, önlisans mezunları için 93 puan türünden 65 taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) 

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin  (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  48,  önlisans mezunları için  KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 52 taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

27. DÖNEM POMEM POLİS ALIMI NE ZAMAN ?

Bakan Soylu yaptığı açıklamada aynı KPSS 'den 2 'den fazla polis alımı yapmamaya çalıştıklarını söyledi. Bu açıklamaya bakacak olursak 27. dönem POMEM polis alımının gecikeceği bildirildi. 

Bakanın açıklamasına göre 27. dönem POMEM için henüz bir planlama olmadığı  görülmektedir. Yeni POMEM polis alımının 2020 KPSS 'den sonra olması bekleniyor. 

POMEM

Her yıl POMEM'lere on binlerce polis alımı yapılmaktadır. Lisans ve ön lisans mezunu gençler POMEM polis alımına KPSS puanı ile başvuru yapabilir, polis olduktan sonra meslek içinden yapılan özel harekatçı alımına başvuru yapabilir. 

PAEM

PAEM komiser yardımcısı alımlarına başvuru yapan ve kazananlar , göreve başladıktan sonra özel harekat branşına geçebilir.

PÖH OLMAK İSTEYEN GENÇLER NE YAPMALI?

Şehit Ali Er'in oğlu ve aynı zamanda Özel Harekattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Eraslan Er , PÖH olmak isteyen gençler için bir video yayımladı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER