Savcı Mehmet TÜRKSEVEN'in Şehadetinin yıldönümü

Şehit Savcı Mehmet TÜRKSEVEN'in şehadetinin yıldönümü... dünya medya haber merkezi

Savcı Mehmet TÜRKSEVEN'in Şehadetinin yıldönümü

PKK'lı teröristlen 28 Nisan 1991 tarihinde akşam üstü saat 18:45 sıralarında Solhan Memurları Lokali'ne silahlı saldırı düzenleyerek Kaymakam Ersin Ateş, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Türkseven, Orman Şefi Ahmet Yanen ve Orman Muhafaza Memuru Fevzi Kaplan'ı şehit etti. İlk görev yeri Sinop Cumhuriyet Savcılığı olan TÜRKSEVEN, ikinci görev yeri olan Bingöl'ün Solhan'da hain saldırı sonucu şehit edildi.

Şehit Savcı Mehmet TÜRKSEVEN kimdir ?

23 Kasım 1963 Yayladağı Ayışığı Köyü doğumlu, Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Türkseven; ilk, orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamladı. İlk görev yeri Sinop Cumhuriyet Savcılığı olan Türkseven, 28 Nisan 1991 yılında ikinci görev yeri olan Bingöl Solhan’da hain saldırı sonucu şehit oldu.

Türkiye‘de daha önce şehit edilen bazı savcıların isimleri şöyle:

Doğan Öz: Ankara‘da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Öz, devletin içindeki kontrgerilla yapılanmasını araştırırken 24 Mart 1978‘de Ankara‘da kontrgerilla tarafından taşeron olarak kullanıldığı öne sürülen ülkücü İbrahim Çiftçi tarafından şehit edildi.

Ethem Ekim: Adana‘da 1978 yılında terör savcısı olarak görev yapan Ethem Ekim, koruma polisi Mehmet Kenar ile birlikte otomobilinde çapraz ateşle şehit edildi.

Metin Şanal: Ankara‘nın Şereflikoçhisar ilçesinde meslekten uzaklaştırılan bir uzman çavuş, 2001‘de bir anne ile kızını öldürdükten sonra, adliye binasında Şanal‘ı da vurarak, intihar etti.

Murat Uzun: Tunceli‘nin Ovacık İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun‘un 2012‘de PKK‘lı bir terörist tarafından başından vurularak şehit edildi.

Hakan Kılıç: Ağrı‘nın Doğubayazıt ilçesinde 5 Şubat 2012‘de PKK‘nın düzenlediği silahlı saldırı sonucu şehit oldu

Mehmet Selim Kiraz: 31 Mart 2015 günü İstanbul Çağlayan Adliyesi'ndeki makam odasında DHKP-C'li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından şehit edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 05:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER