SAFRAN HASADINA BÜYÜK İLGİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi kapsamında il genelinde yürütülen Safran Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi adı altında Yayladağı’nda üreticilerin bahçesinde ‘Safran Hasat Günü’ düzenlendi.

SAFRAN HASADINA BÜYÜK İLGİ

Hasat etkinliğine; Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Müdür Yardımcısı, Yayladağı İlçe Müdürü, Şube Müdürleri, safran üreticileri ve çiftçiler katılım sağladı. 

İl Müdürü Ergün Çolakoğlu etkinlikte yaptığı konuşmasında ilimizde safran yetiştiriciliğinin 2015 yılında demonstrasyon projesi olarak başladığını ve bugün itibarı ile yaklaşık 40 dekar alana ve yaklaşık 45 üreticiye ulaştığını belirterek; ‘Bugün itibariyle Hatay safran ekim alanı bakımından Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır. Bu yıl Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projesi kapsamında Yayladağı ve Erzin ilçelerinde toplam 8 üreticiye 500 m2’lik alanlara dikilmek üzere 800 kg safran soğanı dağıtımı yapılmış olup dikimi müteakip ilk hasatlar başarılı bir şekilde devam etmektedir. 2023 yılında ise İl Müdürlüğümüz tarafından 8 üreticiye 500 m2’lik alanlara dikilmek üzere 800 kg safran soğanı dağıtımı yapılması planlanmaktadır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER